چگونه نظافت کنیم؟

ممکن است برای شما هم این سوال که چگونه نظافت کنیم؟ پیش آید ما قصد داریم در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم.

در هر خانه ای مسئولیت هایی وجود دارد که روزانه باید انجام شوند تا مانع از نامرتب شدن خانه می شود و همچنین باعث جمع شدن وسایل اضافه می شود.

بعضی از مسئولیت ها را می توانیم اول صبح و باقی کار ها را می توان در طول روز یا شب و یا قبل از خواب انجام داد.

حال برای پاسخ به سوال چگونه نظافت کنیم؟

باید راهکار هایی را آموخت تا سریع تر و در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون خستگی خانه خود را مرتب کرد. برای آموختن این راهکار ها با ما همراه باشید.

راهکار های مناسب برای تمیز کردن خانه در مدت زمان کوتاه

این راهکار ها به کمک می کند که چگونه نظافت کنیم؟

با استفاده از این ترفند ها حتی خانم های شاغل که زمان زیادی را برای نظافت خانه ندارند می توانند در زمان کوتاهی خانه ای مرتب داشته باشند و در وقت خود صرفه جویی کنند.

گام اول: نظافت اتاق خواب

در این گام باید ملحفه و بالشت های تخت را مرتب کنیم. لباس های کثیف را داخل سبد لباس ریخته و سپس به لباسشویی منتقل می کنیم تا شسته شود.

بستن کشوهای نیمه باز از کارهای بعدی می باشد. کتاب ها را در کتابخانه و وسایلی که مربوط به اتاق های دیگر است را در جای خود می گذاریم و سپس به گردگیری اتاق می پردازید و در صورت لزوم در پایان اتاق خواب را جارو می کنیم.

گام دوم: نظافت آشپزخانه

برای جلوگیری از گیج شدن و گمراه شدن بهتر است بفهمیم که چگونه نظافت کنیم؟ در مرحله ابتدایی در این گام دستمال کشیدن اُپن و گاز می باشد اگر هفته ای دو بار این کار را انجام دهید این کار خیلی سریع و راحت انجام می شود.

سپس ظرف های شسته شده را در جای خود قرار داده و ظرف های کثیف را در ظرفشویی قرار می دهیم تا سینک از ظرف خالی شود و آشپزخانه مرتب به نظر آید سپس سینک را با دستمال تمیز میکنیم و سپس زباله ها را جمع کرده و در سطل زباله قرار می دهیم و در صورت لزوم کف آشپزخانه را جارو و تی می کشیم.

گام سوم: نظافت حمام

در ابتدا با یک دستمال تمیز و یک شیشه پاک کن آینه ها را تمیز می کنیم و سپس با یک پاک کننده به تمیز کردن وان مشغول می شویم. صابون ها را برداشته و جای صابون را تمیز می کنیم و در پایان قوطی های شامپو های تمام شده را به سطل زباله منتقل می کنیم.

گام چهارم: نظافت سرویس بهداشتی

ابتدا با تمیز کردن آینه شروع می کنیم و توالت را با برس های مخصوص و شوینده تمیز می کنیم و سیفون را می کشیم. حوله های کثیف را برداشته و به جای آن حوله های تمیز قرار می دهیم.

گام پنجم: نظافت پذیرایی

برای شروع این گام ابتدا لباس های کثیف را در لباسشویی قرار داده و آشغال های موجود در خانه را جمع کرده و به سطل زباله منتقل می کنیم سپس با کشیدن دستمال بر روی میزها و تلویزیون گرد گیری را آغاز می کنیم.

با تی قسمت های بدون فرش را تمیز می کنیم و در آخر با یک جارو زدن به کار خاتمه می دهیم.

ترفند های نظافت سریع

برای اینکه بدانیم چگونه نظافت کنیم؟ چند ترفند را ذکر می کنیم که شما خیلی سریع و راحت بتوانید منزل خود را نظافت کنید.

ترفند اول

برای تمیز کردن شیشه های خانه ابتدا یک بطری اسپره ای را برداشته و دو لیوان آب و یک چهارم لیوان سرکه سفید و یک قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی بریزید هم بزنید و سپس با استفاده از این ترفند می توانید به راحتی شیشه و آینه های تمیزی داشته باشید.

ترفند دوم

برای تمیز کردن قابلمه ای که باقی مانده غذا به آن چسبیده است کمی آب و دو الی سه قاشق جوش شیرین ریخته و آن را روی حرارت ملایم به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید قابلمه شما به راحتی تمیز می شود.

ترفند سوم

برای بهتر شسته شدن ظروف در ظرفشویی می توانید در مخزن ماشین به مقدار مساوی جوش شیرین و پودر ظرفشویی بریزید آنگاه خواهید دید که ظروف شما تمیز تر شسته می شود.

ذکر چند نکته برای نظافت سریع

برای اینکه بدانیم باید چگونه نظافت کنیم؟ کافی است چند نکته را رعایت کنید.

از بین بردن آشفتگی

قبل از تمیز کردن خانه اولین کاری که باید انجام داد این است که آشفتگی های خانه را از بین ببرید.

قرار دادن وسایل در جای خود از مهمترین کارهایی است که روزانه باید انجام شود.

یک کیسه زباله در دست گرفته و سپس هرچه زباله، کاغذ های روزنامه های تاریخ گذشته، کاغذ های باطله، جعبه های مقوایی، باقی مانده غذا و غیره که دیگر قابل استفاده نیستند را در کیسه زباله ریخته و دور بیندازید.

همچنین لازم به ذکر است اگر ظرف کثیف دارید ابتدا آنها را شسته و یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا آشفتگی ها و بی نظمی های خانه را به حداقل برسانید.

یک استراتژی همیشگی داشته باشید.

یک سیستم تمیزکاری همیشگی می تواند زمان نظافت را به حداقل برساند. این به این معنی است که شما خانه را در تمامی دفعات با یک نظم خاص نظافت کنید بدانید که نظافت را از کدام نقطه شروع کرده و در کدام نقطه به پایان برسانید، این کار از رفت و آمد بیهوده و سردرگمی شما جلوگیری می کند.

از بالا برای نظافت و گردگیری شروع کنید.

برای شروع گردگیری بهتر است از بالا به پایین نظافت کنید تا خاک و گرد و غبار از سطوح بالا تر به سطوح پایین تر که تمیز نشدند بریزد. نکته قابل توجه این است که هیچگاه در مرحله اول خانه را جارو نزنید ابتدا گردگیری کرده سپس جارو بزنید.

ابزار های نظافت را آماده و در یک جا قرار دهید.

قرار دادن ابزار شست و شو در یک جا از سردرگمی شما جلوگیری می کند و به کار شما سرعت عمل می دهد. با این کار دیگر دیگر لزومی ندارد در حین تمیز کاری در جست و جوی این ابزار باشید بنابراین در وقت خود صرفه جویی می کنید.

#چگونه نظافت کنیم   #نظافت  #گردگیری    #نظافت اتاق خواب   #آشپزخانه #نظافت حمام   #نظافت سرویس بهداشتی   #نظافت پذیرایی #تمیزکاری   #نظافت سریع # نظافت خانه